Hundefoder er en af de største faste udgifter for mange hundeejere. Køber du i store sæk frem for små portionspakker, er der typisk meget at spare — men det kræver, at du ved, hvilke mærker der giver mest foder for pengene.

Denne guide gennemgår de billigste muligheder til større indkøb hos Hunde-foder.dk med fokus på pris pr. kg og pakkestørrelse, så du kan planlægge dit indkøb fornuftigt.

Kort svar

Den billigste option i denne guide er Profine Adult Chicken Large Breed 12 kg til 379 kr — svarende til ca. 31,58 kr pr. kg. Wellness Core Adult Medium Breed 10 kg til 539 kr er en mellemprismulighed, og Wolfsblut Wide Plain Large Breed 12,5 kg til 749 kr er egnet til store racer, der spiser meget. Alle priser er fra Hunde-foder.dk’s produktfeed pr. 22. september 2026. Profine fandtes tidligere også i en almindelig (ikke storrace-) udgave til 429 kr — den er udgået hos forhandleren, som nu kun fører Large Breed-formuleringen, til en lavere pris. Essential Balance er også udgået og erstattet i denne guide af Wellness Core, se afsnittet nedenfor.

  • Billigst pr. kg: Profine Adult Chicken Large Breed 12 kg — 31,58 kr/kg
  • Mellemprisen: Wellness Core Adult Medium Breed 10 kg — 53,90 kr/kg
  • Stor race: Wolfsblut Wide Plain LB 12,5 kg — 59,92 kr/kg

Pris pr. kg: sammenligning

Her er de billigste tørrfodermuligheder til storindkøb, sorteret efter pris pr. kg:

Produkt Vægt Pris Kr/kg
Profine Adult Chicken Large Breed 12 kg 379 kr 31,58 kr
Wellness Core Adult Medium Breed 10 kg 539 kr 53,90 kr
Alpha Spirit The Only One 12 kg 699 kr 58,25 kr
Wolfsblut Wide Plain LB 12,5 kg 749 kr 59,92 kr

Alle priser er hentet fra Hunde-foder.dk’s produktfeed — se altid aktuel pris direkte hos forhandleren, da priser kan ændre sig.

Profine Adult Chicken Large Breed 12 kg

Profine Adult Chicken fandtes tidligere også i en almindelig (ikke storrace-) udgave til 429 kr (pris pr. 2026-07-07 iflg. dengang gældende produktfeed) — den er udgået hos forhandleren. Tilbage er Large Breed-formuleringen, som nu er den billigste mulighed i denne guide til 379 kr for 12 kg. Pris pr. 22. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris. Kylling (chicken) er den primære proteinkilde ifølge produktnavnet. Vil du se den aktuelle ingrediensliste og næringsstofdeklaration, finder du den hos Hunde-foder.dk.

Profine Adult Chicken Large Breed 12 kg

Profine Adult Chicken Large Breed 12 kg

379 kr.
*Pris pr. 22. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris

Den billigste option i denne guide: 31,58 kr pr. kg, formuleret til store racers behov. Tjek aktuel ingredienssammensætning og lager hos forhandleren.

Se Profine Adult Chicken Large Breed 12 kg hos Hunde-foder.dk — 379 kr.

Profine Adult Chicken Large Breed

Billigst i guide

Bedst til: Ejere af store hunde der prioriterer lavest mulig kg-pris ved storindkøb

  • Billigste option i denne guide: 31,58 kr./kg
  • Kylling som primær proteinkilde
  • 12 kg-pose til ca. 1 måneds forbrug for mellemstore hunde
  • Formuleret til store racers behov

31,58 kr./kg12 kgStore racer

Pris pr. 22. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris. Den almindelige (ikke storrace-) udgave er udgået hos forhandleren.

Wellness Core Adult Medium Breed 10 kg

Essential Balance er udgået hos forhandleren — mærket har omlagt sortimentet til en Heritage-serie, der nu kun fås i 10 kg til 799 kr (79,90 kr/kg), et markant dyrere prisleje end den tidligere Balance-linje. Til samme mellempris-niche, som Essential Balance dækkede, peger vi i stedet på Wellness Core Adult Medium Breed: et andet mærke, samme forhandler, til 53,90 kr pr. kg — tæt på Essential Balances tidligere niveau. 10 kg er et passende storindkøbsformat for de fleste hunde. Pris pr. 22. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris.

Wellness Core Adult Medium Breed 10 kg

539 kr.
*Pris pr. 22. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris

Mellemprismulighed til voksne hunde af mellemstore racer til 53,90 kr pr. kg i 10 kg-sæk. Kalkun og kylling som primære proteinkilder ifølge forhandlerens produktside. Se aktuel beskrivelse og lager hos forhandleren.

Se Wellness Core Adult Medium Breed 10 kg hos Hunde-foder.dk — 539 kr.

Wellness Core Adult Medium Breed

Mellempris

Bedst til: Hundeejere der ønsker et mellemprismærke til voksne, mellemstore hunde i et passende storindkøbsformat

  • Mellempris: 53,90 kr./kg
  • 10 kg-format til storindkøb
  • Kalkun (28 %) og kylling (25 %) som primære proteinkilder
  • Prisvenlig mellemvej mellem budget og premium

53,90 kr./kg10 kgMellempris

Pris pr. 22. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris. Erstatter Essential Balance, som er udgået hos forhandleren.

Alpha Spirit The Only One Chicken 12 kg

Alpha Spirit The Only One Chicken er et kornfrit hundefoder med kylling og kalkun som fremtrædende proteinkilder (hhv. 30 % iflg. produktside). Til 699 kr for 12 kg svarer det til 58,25 kr pr. kg — se aktuel ingrediensdeklaration og næringsstofinformation hos forhandleren. Pris pr. 2026-07-07 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris.

Serien findes også i fisk, multiprotein og and, og de fire varianters proteinindhold og aktuelle priser er stillet op ved siden af hinanden i gennemgangen af Alpha Spirit-serien.

Alpha Spirit The Only One Chicken 12 kg

Alpha Spirit The Only One Chicken 12 kg

699 kr.
*Pris pr. 2026-07-07 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris

Kornfrit hundefoder med kylling og kalkun som fremtrædende proteinkilder (hhv. 30 % iflg. produktside) i 12 kg-sæk. Tjek forhandlerens side for aktuel ingrediensdeklaration og næringsstofinformation.

Se Alpha Spirit The Only One Chicken 12 kg hos Hunde-foder.dk — 699 kr.

Alpha Spirit The Only One Chicken

Kornfrit

Bedst til: Hundeejere der ønsker et kornfrit flerprotein-tørrfoder med kylling og kalkun (hhv. 30 %) i et stort format

  • Kornfrit tørrfoder
  • Kylling og kalkun som fremtrædende proteinkilder (hhv. 30 % iflg. produktside)
  • 12 kg-pose til storindkøb
  • Spansk producent

58,25 kr./kg12 kgKornfrit

Pris pr. 2026-07-07 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris.

Wolfsblut Wide Plain Large Breed 12,5 kg

Wolfsblut Wide Plain Large Breed er et hundefoder formuleret til store racer. Til 749 kr for 12,5 kg svarer stykprisen til ca. 59,92 kr pr. kg. Den store pakke er praktisk for store racer, der dagligt spiser en betydelig mængde foder. Pris pr. 2026-07-07 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris.

Wolfsblut Wide Plain Adult Large Breed 12,5 kg

Wolfsblut Wide Plain Large Breed 12,5 kg

749 kr.
*Pris pr. 2026-07-07 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris

Tørrfoder til store racer i 12,5 kg-sæk til ca. 59,92 kr/kg. Se aktuel ingrediensliste og fodervejledning hos forhandleren.

Se Wolfsblut Wide Plain Large Breed 12,5 kg hos Hunde-foder.dk — 749 kr.

Wolfsblut Wide Plain Large Breed

Store racer

Bedst til: Ejere af store racer der ønsker et tørrfoder formuleret til store hunde i et storindkøbsformat

  • Formuleret til store racers behov
  • 12,5 kg-pose — praktisk til store racer med højt dagsforbrug
  • Wolfsblut er et etableret hundefodermærke
  • Tilgængeligt til under 60 kr./kg i storindkøbsformat

59,92 kr./kg12,5 kgStore racer

Pris pr. 2026-07-07 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris.

Svaghederne ved en pris-pr-kilo-guide

Denne artikel rangerer foder efter kroner pr. kilo. Det er en nyttig, men snæver målestok, og her er, hvor den kommer til kort.

Kilopris er ikke dagspris. Et foder med lavere energitæthed kræver større portioner. To sække med 24 kroners forskel pr. kilo kan derfor ende tættere på hinanden pr. dag, end tabellen antyder. Vi har ikke fodervejledningerne for de fire produkter og kan derfor ikke regne kr./dag ud — det er den udregning, der faktisk afgør, hvad der er billigst.

Vi har ikke ingredienslisterne. Ved hvert eneste produkt henviser vi dig til forhandlerens side for deklaration og næringsindhold. Det er ærligt, men det betyder også, at guiden ikke kan svare på, om den billigste sæk er en god handel — kun at den er den billigste af de fire.

“Billigst” betyder billigst hos én forhandler. Alle fire priser kommer fra Hunde-foder.dk’s produktfeed. Det er ikke en markedsundersøgelse, og der findes med sikkerhed billigere sække andre steder. Vi sammenlignede tidligere med Grow Healthy Adult Omega, 12 kg til 410 kr. (ca. 34,17 kr/kg iflg. forhandlerens produktfeed) — men efter denne opdatering er guidens egen billigste, Profine Adult Chicken Large Breed (31,58 kr/kg), faktisk billigere end Grow Healthy. Det viser mest, hvor hurtigt den slags sammenligninger forældes: se prisen hos Grow Healthy og døm selv. Vi har ikke sammenlignet ingredienslisterne mellem dem, så det er en pris-sammenligning, ikke en kvalitetsdom.

Profine i standardudgave findes ikke længere. Frem til september 2026 solgte forhandleren både en almindelig og en Large Breed-udgave af Profine Adult Chicken til samme kilopris — vi kunne ikke se, hvad der reelt adskilte opskrifterne ud over navnet. Standardudgaven er nu udgået, så det spørgsmål er gjort overflødigt af, at kun Large Breed er tilbage.

Og den største sæk er ikke altid den rigtige. Til en lille hund tager 12 kg lang tid at komme igennem. Foder taber kvalitet efter åbning, så regn forbruget ud, før du køber stort for at spare.

Sådan sparer du mest på hundefoder

  1. Sammenlign pris pr. kg, ikke pakkeprisen. En stor sæk er næsten altid billigere pr. gram end en lille — men tjek altid kr/kg-prisen, da den varierer meget på tværs af mærker og størrelser.
  2. Beregn dit forbrug på forhånd. Find fodervejledningen på det aktuelle produkt, og beregn, hvor mange gram din hund spiser om dagen. Dermed kan du vælge den rigtige sækstørrelse og undgå at købe mere, end der når at blive brugt frisk.
  3. Opbevar korrekt. Tørrfoder i store sæk beholder friskheden bedst i en tætsluttende, lufttæt opbevaringsbeholder, væk fra direkte lys og fugt.
  4. Skift gradvist ved mærkeskift. Vælger du at skifte mærke, er den anbefalede fremgangsmåde ifølge de fleste producentvejledninger at blande det nye og gamle foder over en periode, så maven kan tilpasse sig det nye foder.
  5. Hold øje med prisvariationer. Online-webshops kører periodevis kampagner — tilmeld nyhedsbrevet for at fange dem.

Hvad skal du se efter i ingredienslisten?

Navngivet proteinkilde — se efter en konkret proteinkilde (fx "kyllingemuskler", "oksekød") frem for den vage betegnelse "kød og animalske biprodukter".
Råprotein-procent er angivet i næringsstofdeklarationen. Sammenlign procenten på tværs af de produkter, du overvejer, og læs den tilhørende ingrediensliste for kontekst.
Korn vs. kornfri — kornholdigt foder indeholder korn som fx majs eller hvede; kornfri erstatter disse med fx bælgfrugter eller kartofler. Se forhandlerens beskrivelse for den konkrete sammensætning i det produkt, du overvejer.
FEDIAF-deklaration — tørrfoder, der er deklareret som "komplet foder" (fuldstændigt og afbalanceret), skal overholde FEDIAF's næringsstofnormer. Det er angivet på pakken.
Vær opmærksom på: Er du usikker på, hvilken type foder der passer til netop din hund, bør du tale med en dyrlæge om den konkrete situation. Reglerne for hundefodermærkning er beskrevet hos Fødevarestyrelsen.

Ofte stillede spørgsmål

Er det altid billigst at købe den største sæk?

Ikke nødvendigvis — pris pr. kg varierer afhængigt af mærket og det konkrete produkt. Sammenlign altid kr/kg på tværs af pakkestørrelser, inden du vælger.

Hvad er forskellen på billigt og dyrt hundefoder?

Pris afspejler ikke altid ernæringsmæssig kvalitet. Dyre premium-mærker satser typisk på høj kødprocent og specifikke ingredienser, mens billigere mærker kan have en højere andel af vegetabilske energikilder. Læs ingredienslisten og næringsstofdeklarationen, og lad din hunds reaktion guide dig.

Kan jeg spare på hundefoder uden at gå på kompromis?

Mange hundeejere skifter fra et dyrt premium-mærke til et mellemprismærke uden problemer, hvis ingredienslisten er fornuftig, og hunden trives på det nye foder. Prøv et mærke i en kortere periode og observér din hund.

Hvad er FEDIAF-normer for hundefoder?

FEDIAF (European Pet Food Industry Federation) fastsætter næringsstofnormer for komplet foder til hunde og katte. Er et foder deklareret som “komplet hundefoder”, skal det overholde disse normer. Se Fødevarestyrelsens vejledning om fodermærkning for mere information om reglerne.

Se også