Alpha Spirit The Only One er en kornfri tørfoderserie, der sælges hos MyPets.dk, og som lige nu ligger under vejledende listepris i flere af sine varianter. Serien findes i fire smagsvarianter — fisk, multiprotein, kylling og and — og er bygget op om en høj andel frisk kød frem for kornbaserede fyldstoffer. Denne guide gennemgår sammensætningen af hver variant og de aktuelle tilbudspriser, så du kan sammenligne, før du vælger.
Kort svar
Alpha Spirit The Only One Fish, 12 kg, er den bedste kilopris i serien lige nu: 699 kr. mod en listepris på 879 kr. hos MyPets.dk — svarende til ca. 58 kr./kg. Alle fire varianter er kornfrie med et proteinindhold på 29-31,5 %, og fælles for dem er hydrolyseret stivelse i stedet for korn som kulhydratkilde. Priser og lagerstatus er verificeret hos MyPets.dk pr. 29. juli 2026. Fish, 12 kg fås også hos Hunde-foder.dk til samme pris — se boksen nedenfor.
- Bedste kilopris: Fish 12 kg til ca. 58 kr./kg
- Alle varianter kornfrie, protein 29-31,5 %
- Fire smagsvarianter: fisk, multiprotein, kylling, and
- Fish, 12 kg: også på lager hos Hunde-foder.dk til samme pris (699 kr.)
Hvad kendetegner Alpha Spirit The Only One?
Serien er bygget op om et princip om høj kødandel og få ingredienser pr. opskrift. Ifølge produktbeskrivelserne hos MyPets.dk ligger den friske kødandel mellem 85 % og 100 % afhængigt af variant, og kulhydratkilden er gennemgående hydrolyseret stivelse — ikke korn.
Alpha Spirit The Only One Fish — enkelt kødkilde fra havet
Blandt de fire smagsvarianter er Alpha Spirit The Only One Fish den eneste med én enkelt kødkilde: 85 % hel frisk fisk (sardinella, makrel, hestemakrel og sardin, ifølge sammensætningslisten hos MyPets.dk). Den analytiske sammensætning viser 30,5 % råprotein og 15,5 % råfedt.
Alpha Spirit The Only One Fish
Enkelt kødkildeBedst til: Hunde, der fodres med fisk som primær proteinkilde, og hundejere, der ønsker en enkelt-kødkilde-opskrift
- 85 % hel frisk fisk (sardinella, makrel, hestemakrel, sardin)
- 30,5 % råprotein, 15,5 % råfedt (analytisk sammensætning)
- Kornfri — hydrolyseret stivelse som kulhydratkilde
- Fås i 3 kg og 12 kg
85 % fisk30,5 % proteinFra 58 kr./kg
Pris pr. 29. juli 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris.
Alpha Spirit The Only One Fish, 3 kg
299 kr.
*Pris pr. 29. juli 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris
85 % frisk fisk, kornfri. Listepris 319 kr. hos MyPets.dk.
Se Alpha Spirit The Only One Fish, 3 kg hos MyPets.dk — 299 kr.
Alpha Spirit The Only One Fish, 12 kg
699 kr.
*Pris pr. 29. juli 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris
Samme opskrift som 3 kg-posen, men til ca. 58 kr./kg. Listepris 879 kr. hos MyPets.dk.
Se Alpha Spirit The Only One Fish, 12 kg hos MyPets.dk — 699 kr.Alpha Spirit The Only One Fish, 12 kg
Også hos en anden forhandlerBedst til: Dig der allerede handler hos Hunde-foder.dk, eller vil sammenligne lager og leveringstid før du klikker
- Samme produkt som ovenfor: Alpha Spirit The Only One Fish, 12 kg, 85 % frisk fisk
- 699 kr. hos Hunde-foder.dk — samme pris som MyPets.dk, verificeret på forhandlerens egen produktside
- Ingen kilopris-forskel her — vælg efter hvilken butik du allerede handler hos
699 kr.12 kgHunde-foder.dk
*Pris pr. 14. september 2026 hentet direkte fra Hunde-foder.dks egen produktside — se aktuel pris.
Se Alpha Spirit The Only One Fish, 12 kg hos Hunde-foder.dk — 699 kr.Alpha Spirit The Only One Multiprotein — fem kødkilder i én opskrift
Multiprotein-varianten kombinerer fem kødkilder: 35 % frisk kylling, 20 % frisk fisk, 15 % frisk svinekød, 10 % frisk andekød og 5 % frisk svinelever, ifølge forhandlerens sammensætningsliste. Den analytiske sammensætning viser 29 % råprotein og 15 % råfedt — en anelse lavere end Fish-varianten, men til gengæld den laveste kilopris i serien.
Alpha Spirit The Only One Multiprotein
Fem kødkilderBedst til: Hunde, der tåler flere kødkilder, og hundejere, der prioriterer den laveste kilopris i serien
- 35 % kylling, 20 % fisk, 15 % svinekød, 10 % andekød, 5 % svinelever
- 29 % råprotein, 15 % råfedt (analytisk sammensætning)
- Markedsføres som kornfri og glutenfri
- Fås i 3 kg og 12 kg
5 kødkilder29 % proteinFra 61 kr./kg
Pris pr. 29. juli 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris.
Alpha Spirit The Only One Multiprotein, 3 kg
249 kr.
*Pris pr. 29. juli 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris
Fem kødkilder, kornfri. Billigste 3 kg-pose i serien. Listepris 279 kr.
Se Alpha Spirit The Only One Multiprotein, 3 kg hos MyPets.dk — 249 kr.
Alpha Spirit The Only One Multiprotein, 12 kg
729 kr.
*Pris pr. 29. juli 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris
Ca. 61 kr./kg. Listepris 849 kr. hos MyPets.dk.
Se Alpha Spirit The Only One Multiprotein, 12 kg hos MyPets.dk — 729 kr.Alpha Spirit The Only One Chicken — næsthøjest kødandel efter Duck
Alpha Spirit The Only One Chicken kombinerer fjerkræ og fisk: 30 % frisk kylling, 30 % frisk kalkun, 20 % frisk and og 10 % frisk fisk, hvilket giver en samlet kødandel på 90 %. Den analytiske sammensætning viser 30 % råprotein og 15,5 % råfedt, og varianten markedsføres som korn- og glutenfri.
Alpha Spirit The Only One Chicken
90 % kødBedst til: Hunde, der trives med fjerkræ som primær proteinkilde, suppleret med en mindre andel fisk
- 30 % kylling, 30 % kalkun, 20 % and, 10 % fisk — 90 % samlet kødandel
- 30 % råprotein, 15,5 % råfedt (analytisk sammensætning)
- Korn- og glutenfri
- Fås i 3 kg
90 % kød30 % proteinFra 100 kr./kg
Pris pr. 29. juli 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris.
Alpha Spirit The Only One Chicken, 3 kg
299 kr.
*Pris pr. 29. juli 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris
90 % samlet kødandel fra kylling, kalkun, and og fisk. Listepris 339 kr.
Se Alpha Spirit The Only One Chicken, 3 kg hos MyPets.dk — 299 kr.Alpha Spirit The Only One Duck — 100 % fjerkræ, tre kødkilder
Alpha Spirit The Only One Duck er den eneste i serien med 100 % kødandel: 45 % frisk andekød, 30 % frisk kalkunkød og 25 % frisk kyllingekød. Den analytiske sammensætning viser mindst 31,5 % råprotein og mindst 17 % råfedt — de højeste tal i serien — samt et energiindhold på 344 kcal pr. 100 g.
Alpha Spirit The Only One Duck
100 % kødBedst til: Hunde, der skal have en ren fjerkræ-opskrift uden fisk eller rødt kød, og aktive hunde med behov for en mere energitæt kost
- 45 % andekød, 30 % kalkunkød, 25 % kyllingekød — 100 % kødandel
- Min. 31,5 % råprotein, min. 17 % råfedt (analytisk sammensætning)
- 344 kcal pr. 100 g — mest energitæt i serien
- Fås i 3 kg
100 % kød31,5 % protein344 kcal/100g
Alpha Spirit The Only One Duck, 3 kg
299 kr.
*Pris pr. 29. juli 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris
100 % kødandel fra and, kalkun og kylling — mest energitæt i serien. Listepris 339 kr.
Se Alpha Spirit The Only One Duck, 3 kg hos MyPets.dk — 299 kr.Sammenligning: pris, protein og kødandel
| Variant | Størrelse | Kødandel | Råprotein | Pris | Kr./kg |
|---|---|---|---|---|---|
| Fish | 3 kg | 85 % fisk | 30,5 % | 299 kr. | ca. 100 kr. |
| Fish | 12 kg | 85 % fisk | 30,5 % | 699 kr. | ca. 58 kr. |
| Multiprotein | 3 kg | 85 % (5 kilder) | 29 % | 249 kr. | ca. 83 kr. |
| Multiprotein | 12 kg | 85 % (5 kilder) | 29 % | 729 kr. | ca. 61 kr. |
| Chicken | 3 kg | 90 % (4 kilder) | 30 % | 299 kr. | ca. 100 kr. |
| Duck | 3 kg | 100 % (3 kilder) | min. 31,5 % | 299 kr. | ca. 100 kr. |
Priser og lagerstatus verificeret hos MyPets.dk pr. 29. juli 2026 — se altid aktuel pris og lager hos forhandleren. Fragt: 39 kr. på alle varianter.
Sådan vælger du
- Vil du have den laveste kilopris? Vælg Fish i 12 kg — ca. 58 kr./kg for en enkelt-kødkilde-opskrift (85 % fisk).
- Vil du starte i mindre mængde? Multiprotein 3 kg er den billigste indgangspris i serien til 249 kr.
- Foretrækker din hund fjerkræ frem for fisk? Vælg Chicken (90 % kødandel fra kylling, kalkun, and og fisk) eller Duck (100 % kødandel, ingen fisk).
- Vil du have den laveste fedtprocent? Multiprotein ligger lavest (15 %), tæt fulgt af Fish og Chicken (begge 15,5 %) — Duck ligger højst (min. 17 %).
- Skift gradvist. Uanset variant bør et foderskifte ske over 7-10 dage, hvor du gradvist blander det nye foder i det gamle.
Vil du sammenligne med andre foderserier? Grow Healthy hundefoder gennemgår en anden 12 kg-serie med fokus på Omega-3, mens bedste tørfoder til hunde sammenligner Acana og Orijen i premium-segmentet. Leder du efter et billigere alternativ til stort indkøb, giver billigt hundefoder til stort indkøb et overblik over de laveste kilopriser på tværs af mærker.
Krav til mærkning og sammensætning af kæledyrsfoder i EU er reguleret af forordning (EF) nr. 767/2009 — Fødevarestyrelsen har en oversigt over reglerne på foedevarestyrelsen.dk.
Ulemperne ved at købe efter tilbudspris
Én butik, ét tidspunkt — med én undtagelse. Seks af de syv links går til MyPets.dk, som vi har en aftale med og tjener på klikket; det er ikke et markedsoverblik over kornfrit tørfoder. Fish-varianten i 12 kg fås også hos Hunde-foder.dk til samme pris, men det ændrer ikke ved, at Multiprotein, Chicken og Duck kun er tjekket ét sted. Og et tilbud har en udløbsdato. Tallene her er aflæst 29. juli 2026 (Hunde-foder.dk-prisen 14. september 2026), og både tilbuds- og listepriserne er butikkernes egne oplysninger. Er tilbuddet slut, når du klikker, falder guidens pointe fra hinanden.
Chicken og Duck er dyre poser. De fås kun i 3 kg til omkring 100 kr. pr. kilo — næsten det dobbelte af Fish i 12 kg. Skal en stor hund fodres fast med dem, findes posestørrelsen ikke.
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken Alpha Spirit-variant har den laveste kilopris?
Fish i 12 kg er billigst pr. kilo: 699 kr. svarende til ca. 58 kr./kg hos MyPets.dk pr. 29. juli 2026. Til sammenligning koster 3 kg-poserne mellem 83 og 100 kr./kg afhængigt af variant.
Er Alpha Spirit The Only One kornfri?
Ja. Alle fire varianter — Fish, Multiprotein, Chicken og Duck — bruger hydrolyseret stivelse som kulhydratkilde i stedet for korn, og markedsføres som korn- og glutenfrie hos MyPets.dk.
Hvad er forskellen på Chicken og Duck-varianten?
Chicken indeholder 90 % kød fra fire kilder (kylling, kalkun, and og fisk) med 30 % råprotein. Duck indeholder 100 % kød fra tre fjerkrækilder (and, kalkun, kylling) uden fisk, med et højere protein- (min. 31,5 %) og fedtindhold (min. 17 %) samt det højeste energiindhold i serien (344 kcal/100 g).
Fås alle varianter i 12 kg?
Nej. Kun Fish og Multiprotein fås i 12 kg hos MyPets.dk pr. 29. juli 2026. Chicken og Duck sælges i 3 kg — tjek MyPets.dk for eventuelle nye størrelser.
