Vådfoder til hund sælges i vidt forskellige formater — fra 300 g-pouches til 400+ g-dåser — og det gør priserne svære at sammenligne på øjemål. To poser kan koste det samme og alligevel have en tredjedel forskel i kilopris, alene fordi den ene vejer 300 g og den anden 410 g. Denne guide samler otte konkrete vådfoder-produkter og regner prisen om til kr. pr. 100 g, så du kan sammenligne på tværs af mærker og formater.

Kort svar

En 300 g-pouch vådfoder koster typisk 19,95–25 kr., mens en dåse på 395–410 g ligger på 27,95–34,95 kr. — omregnet til kilopris ligger de fleste produkter i denne guide mellem 6,65 og 8,85 kr. pr. 100 g. Priser pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed hos MyPets.dk — se aktuel pris.

Billigst pr. 100 g i denne oversigt: Carnilove Pouch Paté Buffalo og Duck ligger begge på 19,95 kr. for 300 g (6,65 kr./100 g) — den laveste kilopris blandt de otte produkter, vi har regnet på. Pris pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris.
Se Carnilove Pouch Paté Buffalo

Vil du hellere have en dåse frem for en portionspose, koster Isegrim Junior Vådfoder 27,95 kr. for 410 g (6,82 kr./100 g) — tæt på pouch-prisen, men i et større format. Pris pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris.

  • 300 g-pouch: typisk 19,95–25 kr. (6,65–8,33 kr./100 g)
  • 395–410 g-dåse: typisk 27,95–34,95 kr. (6,82–8,85 kr./100 g)
  • Billigst pr. 100 g: Carnilove Pouch Paté Buffalo og Duck
  • De otte produkter i tabellen er fra MyPets.dk — men Carnilove Pouch Paté Pheasant fås 5,05 kr. billigere hos Hunde-foder.dk

Hvad bestemmer prisen på vådfoder til hund?

Tre ting driver prisforskellen mellem ellers sammenlignelige vådfoder-produkter:

Proteinkilde. Kylling og kalkun er typisk billigere råvarer end vildt, fasan eller vagtel. Blandt Carnilove-seriens seks smagsvarianter er kalkun altid førsteingrediensen, men den sekundære kødkilde varierer — and og bøffel koster 19,95 kr., mens fasan, vildt, vagtel og vildsvin koster 25 kr. for præcis samme pose-størrelse, ifølge produkternes sammensætningslister hos MyPets.dk.

Portionsformat. Pouches (typisk 300 g) og dåser (395–410 g i denne oversigt) prissættes forskelligt pr. gram — det er derfor kilopris, ikke poseprisen alene, der viser den reelle forskel.

Livsstadie. Produkter mærket til hvalpe/junior (Isegrim Junior, Wolfsblut Cold River Puppy) er ikke nødvendigvis dyrere end voksenfoder — i denne oversigt ligger de faktisk i samme prisleje som Carnilove-pouchene.

Prisoverblik: otte vådfoder-produkter sammenlignet

Produkt Portionsstørrelse Pris Kr. pr. 100 g
Carnilove Pouch Paté Buffalo 300 g 19,95 kr. 6,65 kr.
Carnilove Pouch Paté Duck 300 g 19,95 kr. 6,65 kr.
Carnilove Pouch Paté Pheasant 300 g 25,00 kr. 8,33 kr.
Carnilove Pouch Paté Venison 300 g 25,00 kr. 8,33 kr.
Carnilove Pouch Paté Quail 300 g 25,00 kr. 8,33 kr.
Carnilove Pouch Paté Wild Boar 300 g 25,00 kr. 8,33 kr.
Isegrim Junior Vådfoder (hvalp) 410 g 27,95 kr. 6,82 kr.
Wolfsblut Cold River Puppy (hvalp) 395 g 34,95 kr. 8,85 kr.

Kiloprisen er udregnet af os (pris ÷ vægt) ud fra forhandlerens produktfeed, hentet 9. september 2026 — se produktsiden for aktuel pris.

De otte vådfoder-produkter, du kan bestille nu

Herunder de otte produkter enkeltvis, med de priser og sammensætninger, forhandlerens produktfeed oplyser. De seks Carnilove-varianter har ingen angivet aldersbegrænsning (fodringsvejledningen er inddelt efter hundens vægt, ikke alder); Isegrim og Wolfsblut er begge navngivet og markedsført som hvalpe-/juniorprodukter.

Carnilove Pouch Paté Buffalo, 300g

Carnilove Pouch Paté Buffalo, 300 g

19,95 kr.
*Pris pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris

Kalkun (44 %) og bøffel (26 %) som de to første ingredienser, ifølge produktets sammensætningsliste. Billigst i denne oversigt pr. 100 g.

Se pris hos MyPets.dk

Carnilove Pouch Paté Buffalo

Billigst i oversigt

Bedst til: Den, der vil minimere kiloprisen på en portionspose uden at gå på kompromis med formatet

  • Laveste kilopris i denne oversigt: 6,65 kr./100 g
  • Kalkun (44 %) og bøffel (26 %) som de to første ingredienser
  • 300 g portionspose — samme format som de øvrige fem Carnilove-varianter
  • Ingen angivet aldersbegrænsning i fodringsvejledningen

19,95 kr.300 g6,65 kr./100 g

Pris pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris.

Carnilove Pouch Paté Duck, 300g

Carnilove Pouch Paté Duck, 300 g

19,95 kr.
*Pris pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris

Kalkun (44 %) og and (26 %) som de to første ingredienser. Samme pris og kilopris som Buffalo-varianten.

Se pris hos MyPets.dk
Carnilove Pouch Paté Pheasant, 300g

Carnilove Pouch Paté Pheasant, 300 g

25,00 kr.
*Pris pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris

Kalkun (44 %) og fasan (26 %) — en af de fire "vildt-agtige" varianter i serien, alle prissat 5,05 kr. over Buffalo/Duck.

Se pris hos MyPets.dk
Carnilove Pouch Paté Venison, 300g

Carnilove Pouch Paté Venison, 300 g

25,00 kr.
*Pris pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris

Kalkun (44 %) og vildt (26 %) som de to første ingredienser, ifølge sammensætningslisten.

Se pris hos MyPets.dk
Carnilove Pouch Paté Quail, 300g

Carnilove Pouch Paté Quail, 300 g

25,00 kr.
*Pris pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris

Kalkun (44 %) og vagtel (26 %) som de to første ingredienser.

Se pris hos MyPets.dk
Carnilove Pouch Paté Wild Boar, 300g

Carnilove Pouch Paté Wild Boar, 300 g

25,00 kr.
*Pris pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris

Kalkun (44 %) og vildsvin (26 %) som de to første ingredienser — den sjældneste proteinkilde i serien.

Se pris hos MyPets.dk
Isegrim Junior Vådfoder, Kalkun og oksekød, 410g

Isegrim Junior Vådfoder, Kalkun og oksekød, 410 g

27,95 kr.
*Pris pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris

Kalkunkød (35 %) og oksekød (35 %) — det største dåseformat i oversigten, markedsført til hvalpe/junior.

Se pris hos MyPets.dk

Isegrim Junior Vådfoder

Dåse-alternativ

Bedst til: Den, der foretrækker et større dåseformat frem for en portionspose uden at betale ekstra pr. 100 g

  • 6,82 kr./100 g — tæt på de billigste Carnilove-pouches, men i 410 g-dåse
  • Kalkunkød (35 %) og oksekød (35 %) som de to første ingredienser
  • Markedsført til hvalpe/junior — tjek etiketten før brug til voksen hund
  • Største enkeltformat i denne oversigt (410 g)

27,95 kr.410 g6,82 kr./100 g

Pris pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris.

Wolfsblut Cold River Puppy, 395g dåse

Wolfsblut Cold River Puppy, 395 g dåse

34,95 kr.
*Pris pr. 9. september 2026 iflg. forhandlerens produktfeed — se aktuel pris

Ørred (66 %) som hovedingrediens — dyreste produkt pr. 100 g i oversigten, men eneste fiskebaserede vådfoder til hvalpe blandt de otte.

Se pris hos MyPets.dk

Det, denne prisoversigt kommer til kort på

Otte produkter fra én butik giver et snævrere billede end det, en fuld markedsoversigt ville vise — det er værd at kende, før du bestiller.

Sortimentet er hovedsageligt fra én forhandler — men ikke prisen. Syv af de otte produkter i denne guide sælges via MyPets.dk, som vi har en aftale med. Det er ikke et markedsoverblik over vådfoder til hund — der findes flere mærker og forhandlere, vi ikke har regnet med her. Ét eksempel på, at det kan betale sig at tjekke: Carnilove Pouch Paté Pheasant koster 25 kr. hos MyPets, men den samme 300 g-pose fås for 19,95 kr. hos Hunde-foder.dk — en anden og uafhængig forhandler, som vi også har en aftale med. Det er 5,05 kr. billigere for identisk produkt, eller 1,68 kr. mindre pr. 100 g.

Carnilove Pouch Paté Pheasant

Billigere hos en anden forhandler

Bedst til: Den, der allerede har valgt Pheasant-varianten og vil have den til lavest mulig pris

  • Samme produkt som ovenfor: kalkun (44 %) og fasan som de to første ingredienser
  • 19,95 kr. mod MyPets' 25 kr. — 5,05 kr. billigere for samme 300 g-pose
  • 6,65 kr./100 g hos Hunde-foder.dk mod 8,33 kr./100 g hos MyPets

19,95 kr.300 g6,65 kr./100 gHunde-foder.dk

*Pris pr. 13. september 2026 iflg. forhandlerens egen produktside — se aktuel pris.

Se Carnilove Pouch Paté Pheasant hos Hunde-foder.dk — 19,95 kr.

Ingen kylling- eller lammebaseret variant i Carnilove-serien. De seks pouches dækker kalkun kombineret med and, bøffel, fasan, vildt, vagtel og vildsvin — men ingen ren kylling- eller lammevariant, som ellers er blandt de mest almindelige proteinkilder i hundefoder. Har din hund brug for en af dem, dækker denne oversigt det ikke.

Kiloprisen er regnet ud af os, ikke oplyst af forhandleren. Vi har divideret feedets pris med feedets vægtangivelse for at kunne sammenligne på tværs af formater. Det er simpel aritmetik, men det er stadig et tal, vi selv har udregnet — ikke en pris, forhandleren selv fremhæver.

Ingen af produkterne er testet af os. Beskrivelserne af ingredienser og fodringsmængder er hentet fra forhandlerens egen produktinformation. Har din hund særlige ernæringsmæssige behov, allergier eller allerede en diæt ordineret af dyrlægen, er dyrlægen den rette til at vurdere, om et konkret produkt passer — ikke denne prisoversigt.

Passer bedst til: Vil du minimere kiloprisen på en portionspose, er Carnilove Pouch Paté Buffalo/Duck startpunktet (6,65 kr./100 g). Foretrækker du et større dåseformat, er Isegrim Junior Vådfoder alternativet (6,82 kr./100 g) — de to laveste kilopriser i denne oversigt.

Sådan vælger du ud fra pris

  1. Regn kilopris, ikke poseprisen. Sammenlign kr. pr. 100 g på tværs af formater, som i tabellen ovenfor — to poser til samme pris kan sagtens dække vidt forskellige mængder.
  2. Match proteinkilden til det, din hund allerede tåler. Har hunden ikke prøvet en given kødkilde før (fx vildsvin eller vagtel), er en enkelt pose en billigere måde at teste på end en hel kasse.
  3. Tjek om produktet er mærket til hvalp/junior. Isegrim Junior og Wolfsblut Cold River Puppy er begge navngivet til hvalpe — brug dem ikke i stedet for et voksenfoder uden at tjekke etiketten.
  4. Beregn den samlede daglige omkostning. Fodringsvejledningen angiver poser eller gram pr. dag efter hundens vægt — gang det op med kiloprisen for at få det reelle månedlige forbrug, før du sammenligner mærker.

Skal du i gang med at sammensætte hundens foder mere bredt, gennemgår bedste hundefoder til små hunde og bedste hundefoder til store hunde tørfoder efter racestørrelse, mens billigt hundefoder til stort indkøb og billigste kornfri hundefoder der stadig er godt ser på kilopris på tørfodersiden af budgettet.

FEDIAF (European Pet Food Industry Federation) sætter de europæiske retningslinjer for ernæringsmæssigt komplet hundefoder — se FEDIAF’s ernæringsretningslinjer, hvis du vil vide, hvad der kræves for at et foder må kaldes “komplet”.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster vådfoder til hund pr. måned?

Det afhænger helt af hundens vægt og hvor stor en del af kosten der er vådfoder. Som eksempel: fodrer du en hund på 15-25 kg med Carnilove-pouches efter fodringsvejledningen (2-3 poser/dag), svarer det til ca. 60-90 poser om måneden — ved 19,95-25 kr. pr. pose bliver det groft regnet 1.200-2.250 kr./md. udelukkende på vådfoder. De fleste hunde får vådfoder som supplement til tørfoder, ikke som eneste kilde, så det reelle beløb er typisk lavere.

Er dåsemad dyrere end pouches?

Ikke nødvendigvis. I denne oversigt ligger Isegrim Junior-dåsen (410 g, 6,82 kr./100 g) faktisk billigere pr. 100 g end fire af de seks Carnilove-pouches. Formatet i sig selv afgør ikke prisen — ingrediensvalg og portionsstørrelse gør.

Kan jeg blande forskellige mærker vådfoder?

Der er ikke noget teknisk til hinder for at veksle mellem mærker og varianter, og mange hundeejere gør det for at give variation. Følg altid fodringsvejledningen på den enkelte pakke, og introducér en ny type gradvist frem for at skifte fra den ene dag til den anden.

Skal vådfoder til hvalpe være anderledes end til voksne hunde?

Hvalpe har andre ernæringsbehov end voksne hunde, og producenter mærker derfor visse produkter specifikt til hvalpe/junior — som Isegrim Junior og Wolfsblut Cold River Puppy i denne oversigt. Er du i tvivl om, hvad der passer til netop din hvalps alder og race, er dyrlægen den rette at spørge.